Základy UGC Archives - Groost Production

Naši UGC tvůrci si v ČR průměrně vydělávají okolo 500 – 1000 Kč za hodinu. Proč není fixní částka? Odměna se odvíjí od značky. Větší značky a zahraniční klienti obvykle jsou ochotny za video zaplatit vyšší částku a objednávají si od tvůrce více videí. Pak záleží na tom, jak rychle zvládneš videa natočit a editovat. My naše tvůrce učíme videa dělat tak, aby si efektivně poskládali přípravu, natáčení a editaci. Pak zvládneš, až to dostaneš do ruky, udělat bez problému 5-6 videí za jeden den.

Možností, kde hledají UGC tvůrci své klienty je celá řada. Každá má své výhody a nevýhody. Můžeš s klienty spolupracovat na přímo, ale pak je na tobě všechno od objednávky, smlouvy až po fakturaci. Druhou možností je spolupráce s agenturou, která nabízí tvorbu UGC obsahu. Pak máš sice méně práce s administrativou, ale agentura si vezme 40-60% z částky, kterou dostává klient. Poslední možností je získávání klientů přes platformu, jako jsme my. Na platformách bývá větší konkurence, ale platforma si bere jen 20-25% z tvého výdělku a ušetří ti čas s hledáním klientů, komunikací a administrativou.

Velkou výhodou tvorby UGC videí je, že nepotřebuješ žádné investice do vybavení ani ateliér. Vystačíš si se svým chytrým telefonem, která má alespoň Full HD kameru. Úspěšná UGC videa jsou hlavně výsledkem tvojí kreativity a provedení, než drahé techniky.

Značky si vybírají z UGC tvůrců ty, kteří jsou schopni dobře vysvětlit jejich produkt. Pokud si tě značka vybere, objedná si u tebe v rámci kampaně určitý počet videí za předem domluvenou odměnu. Klient ti pošle svůj produkt a dostaneš základní zadání, abys mohl produkt vysvětlit jako např.: Jaké jsou hlavní výhody produktu? V čem se liší od konkurence? Jak se používá nebo jak funguje? apod. Jakmile videa natočíš, odešleš je firmě a ta si buď vyžádá úpravy nebo video schválí. Peníze dostáváš podle toho, jestli pracuješ s klientem na přímo, přes agenturu nebo přes platformu.

Natáčet UGC videa zvládne každý. My naše tvůrce učíme natáčet videa tak, aby byla jejich práce efektivní, a zároveň přinášela videa výsledky jejich klientům. Když se naučíš základní principy a metody, zvládneš jednu zakázku od natočení až po editaci během jednoho dne.

Úspěšný UGC tvůrce na rozdíl od influencera nepotřebuje mít fanoušky na sociálních sítích. Pro úspěch UGC tvůrce je klíčové, aby uměl točit videa tak, aby fungovaly pro jeho klienty v kampaních na sociálních sítích.

Rozdílů je celá řada. Ten hlavní je, že UGC tvůrce na rozdíl od influencera nepotřebuje mít žádné fanoušky na sociálních sítích. Influencer tvoří obsah především s cílem, aby mohl zvyšovat počet fanoušků, engagement a svůj vliv. UGC tvůrce je profesionál, který umí vytvořit specifický typ reklamních videí vhodných pro sociální sítě. Značky tato videa potom používají při své propagaci.

UGC je zkratka pro anglický výraz „User-Generated Content“, což se dá přeložit jako uživateli generovaný obsah, ale v češtině to lépe vystihne pojem „uživateli vytvořený obsah“.